A school is selling tickets for a play. Adult tickets cost $10 and student tickets cost $5. If they sold a total of 50 tickets for $400, how many adult and student tickets were sold? Check your answer for reasonableness.
Real-Life Systems of Equations: Reasonableness & Graphing

Quiz
•
English, Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
40 adult tickets and 10 student tickets were sold.
30 adult tickets and 20 student tickets were sold.
25 adult tickets and 25 student tickets were sold.
20 adult tickets and 30 student tickets were sold.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Two friends, Alex and Jamie, are saving money for a concert. Alex saves $15 a week, while Jamie saves $10 a week. If they want to save a total of $150 together, how many weeks will it take for both of them to reach their goal? Graph the equations to visualize their savings.
6 weeks
5 weeks
8 weeks
7 weeks
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer has chickens and cows. If there are 20 animals in total and they have 60 legs, how many chickens and cows does the farmer have? Solve the system of equations and check if your answer makes sense.
12 chickens and 8 cows
15 chickens and 5 cows
5 chickens and 15 cows
10 chickens and 10 cows
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a bookstore, the price of a novel is $12 and the price of a magazine is $5. If a customer buys a total of 10 items for $80, how many novels and magazines did they buy? Graph the equations to find the solution.
2 novels and 8 magazines
3 novels and 7 magazines
5 novels and 5 magazines
4 novels and 6 magazines
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car rental company charges a flat fee of $30 plus $0.20 per mile driven. If a customer paid $50 for their rental, how many miles did they drive? Solve the system of equations and check for reasonableness.
75 miles
50 miles
120 miles
100 miles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a bakery, a dozen cookies costs $18 and a dozen muffins costs $24. If a customer buys a total of 5 dozen baked goods for $120, how many dozens of cookies and muffins did they buy? Graph the equations to find the solution.
2 dozen cookies and 3 dozen muffins
0 dozen cookies and 5 dozen muffins
3 dozen cookies and 2 dozen muffins
1 dozen cookies and 4 dozen muffins
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gym has two types of memberships: a monthly membership for $25 and a yearly membership for $250. If a total of 100 memberships were sold for $2,500, how many of each type were sold? Check your answer for reasonableness.
75 monthly memberships and 25 yearly memberships were sold.
0 monthly memberships and 100 yearly memberships were sold.
100 monthly memberships and 0 yearly memberships were sold.
50 monthly memberships and 50 yearly memberships were sold.
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a fruit market, apples cost $2 each and bananas cost $1 each. If a customer buys a total of 30 fruits for $50, how many apples and bananas did they buy? Graph the equations to visualize the solution.
20 apples and 10 bananas
15 apples and 15 bananas
25 apples and 5 bananas
10 apples and 20 bananas
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A concert hall has two types of seating: regular seats for $50 and VIP seats for $100. If they sold a total of 200 seats for $12,000, how many regular and VIP seats were sold? Solve the system of equations and check for reasonableness.
180 regular seats and 20 VIP seats were sold.
150 regular seats and 50 VIP seats were sold.
100 regular seats and 100 VIP seats were sold.
160 regular seats and 40 VIP seats were sold.
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Solving Systems of Equations: Context & Variables Challenge

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
7th Grade: Creating Equations from Real-World Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Real-Life Applications of Matrix Systems in Grade 11

Quiz
•
11th Grade - University
10 questions
Mastering Systems of Equations: Elimination & Substitution

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Solving Real-World Linear Equations for 8th Graders

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
8th Grade Systems of Equations: Substitution & Elimination

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Word Problems: Solving Systems with Elimination Method

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Mastering Substitution: Solve Real-World Equations

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Parts of Speech

Quiz
•
7th - 12th Grade
40 questions
Word Study Assessment: Roots, Prefixes, Suffixes, and Vocabulary

Quiz
•
8th Grade
41 questions
The Outsiders Test Review (Chapters 1-12)

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade