Unit Rates and Ratio Tables: Grade 6 Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the unit rate of flour to sugar?
1 cup of flour per 2 cups of sugar
3/2 cups of flour per cup of sugar
2/3 cups of flour per cup of sugar
4 cups of flour per cup of sugar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 150 miles using 5 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
25 miles per gallon
30 miles per gallon
35 miles per gallon
40 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A fruit stand sells 4 apples for $2. What is the unit rate for the cost of one apple?
$0.50
$1.00
$0.75
$0.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 3 eggs for every 2 cups of milk, how many eggs are needed for 8 cups of milk?
8
12
6
10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bike can travel 60 miles on 3 hours. What is the unit rate of miles per hour?
25 miles per hour
20 miles per hour
30 miles per hour
15 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Create a ratio table for the number of books read to the number of hours spent reading if you read 1 book in 2 hours.
2 : 3
3 : 5
1 : 1
Books : Hours 1 : 2 2 : 4 3 : 6 4 : 8 5 : 10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car can travel 240 miles on 8 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
20 miles per gallon
40 miles per gallon
30 miles per gallon
15 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener plants 5 rows of flowers with 4 flowers in each row. What is the ratio of rows to flowers?
1:5
1:4
5:4
4:5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a store sells 10 pencils for $5, what is the unit rate for the cost of one pencil?
$0.50
$0.75
$1.00
$0.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates & Word Problems: Real-Life Proportions in 7th Grade

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Lesson 2 Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate (Solving Word Problems)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Mastering Ratios & Unit Rates: Grade 6 Math Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Ratio & Fraction Word Problems Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Proportions and Ratios: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade