Mastering Unit Rates and Ratios: Grade 5 Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
50 miles per hour
75 miles per hour
30 miles per hour
100 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 apples cost $2, how much do 10 apples cost?
$4.00
$3.00
$6.00
$5.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bike can go 60 miles in 2 hours. How does its speed compare to a car that goes 120 miles in 3 hours?
The bike is faster than the car.
The bike is slower than the car but only slightly.
Both have the same speed.
The car is faster than the bike.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?
1:2
4:3
3:2
2:3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes a 5K race in 25 minutes. What is the runner's pace in minutes per mile?
7.50 minutes per mile
9.00 minutes per mile
10.20 minutes per mile
8.06 minutes per mile
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pounds of oranges cost $10, how much do 8 pounds cost?
$20
$16
$14
$12
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A train travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
60 miles per hour
70 miles per hour
50 miles per hour
80 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Week 2 - Average Rates of Change

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit rate/slope/ rate of change

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Unit 3- Test Review (End of Unit)

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit rates with fractions 7th hour

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade