Mastering Unit Rates and Ratios: Grade 5 Challenge

Mastering Unit Rates and Ratios: Grade 5 Challenge

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3- Test Review (End of Unit)

Unit 3- Test Review (End of Unit)

6th Grade

14 Qs

12/11 GM: Unit Rate 6.RP.1.3b

12/11 GM: Unit Rate 6.RP.1.3b

6th Grade

7 Qs

Week 2 - Average Rates of Change

Week 2 - Average Rates of Change

10th Grade

10 Qs

Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

6th Grade - University

10 Qs

Cycle 17 - Cars

Cycle 17 - Cars

9th - 12th Grade

9 Qs

Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

6th - 9th Grade

15 Qs

Interpreting slope and y-intercept of tables and graphs

Interpreting slope and y-intercept of tables and graphs

8th Grade

15 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Mastering Unit Rates and Ratios: Grade 5 Challenge

Mastering Unit Rates and Ratios: Grade 5 Challenge

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

50 miles per hour

75 miles per hour

30 miles per hour

100 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 apples cost $2, how much do 10 apples cost?

$4.00

$3.00

$6.00

$5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bike can go 60 miles in 2 hours. How does its speed compare to a car that goes 120 miles in 3 hours?

The bike is faster than the car.

The bike is slower than the car but only slightly.

Both have the same speed.

The car is faster than the bike.

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe requires 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?

1:2

4:3

3:2

2:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A runner completes a 5K race in 25 minutes. What is the runner's pace in minutes per mile?

7.50 minutes per mile

9.00 minutes per mile

10.20 minutes per mile

8.06 minutes per mile

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 pounds of oranges cost $10, how much do 8 pounds cost?

$20

$16

$14

$12

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A train travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?

60 miles per hour

70 miles per hour

50 miles per hour

80 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?