A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Mastering Unit Rates and Ratios: Grade 5 Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
50 miles per hour
75 miles per hour
30 miles per hour
100 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 apples cost $2, how much do 10 apples cost?
$4.00
$3.00
$6.00
$5.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bike can go 60 miles in 2 hours. How does its speed compare to a car that goes 120 miles in 3 hours?
The bike is faster than the car.
The bike is slower than the car but only slightly.
Both have the same speed.
The car is faster than the bike.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?
1:2
4:3
3:2
2:3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes a 5K race in 25 minutes. What is the runner's pace in minutes per mile?
7.50 minutes per mile
9.00 minutes per mile
10.20 minutes per mile
8.06 minutes per mile
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pounds of oranges cost $10, how much do 8 pounds cost?
$20
$16
$14
$12
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A train travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
60 miles per hour
70 miles per hour
50 miles per hour
80 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates and Proportions: 5th Grade Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Slope Applications

Quiz
•
9th Grade
14 questions
Unit rate/slope/ rate of change

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportions and Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade