1. A school is planning a field trip and has a budget of $500. Each ticket costs $20. Write an inequality to represent the number of tickets (t) they can buy and graph it.
Solving and Graphing Linear Inequalities in Real-Life Scenarios

Quiz
•
English, Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
t = 25
t <= 25
t < 20
t >= 30
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2. A farmer has 100 acres of land and wants to plant corn and wheat. Each acre of corn requires 2 hours of labor, and each acre of wheat requires 1 hour. If he has 120 hours of labor available, write and graph the inequality for the land usage.
2x + 2y <= 100, x + y >= 120
x + y <= 100, 2x + y <= 120
x + 2y <= 100, x + y <= 120
x + y >= 100, 2x + y >= 120
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3. A gym charges a monthly fee of $30 plus $5 for each class attended. If a member wants to spend no more than $100 in a month, write an inequality for the number of classes (c) they can attend and graph it.
c ≤ 5
c ≤ 10
c ≤ 14
c ≤ 20
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4. A company produces x gadgets and y widgets. The production of gadgets requires 3 hours each, and widgets require 2 hours. If they have 60 hours available, write the inequality and graph the feasible region.
2x + 3y ≤ 60
3x + 2y ≤ 60
4x + y ≤ 60
x + 2y ≤ 60
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5. A car rental company charges a flat fee of $50 plus $0.20 per mile driven. If a customer wants to spend no more than $100, write an inequality for the miles driven (m) and graph it.
m ≤ 250
m ≤ 300
m ≤ 200
m ≤ 150
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6. A local bakery sells cupcakes for $2 each and cookies for $1 each. If they want to make at least $100 in a day, write an inequality for the number of cupcakes (c) and cookies (k) sold and graph it.
2c + k >= 100
2c + 3k >= 100
3c + k <= 100
c + k >= 100
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
7. A student has a budget of $40 to spend on books. If each book costs $8, write an inequality to represent the number of books (b) they can buy and graph it.
8b <= 40, b <= 5
8b < 40, b < 5
8b = 40, b = 5
8b >= 40, b >= 5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
7th grade inequalities review

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Solving Absolute Value Equations and Inequalities

Quiz
•
11th - 12th Grade
10 questions
Mastering Graphing Linear Inequalities and Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Solving Inequalities with Two Variables

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Solving Inequalities (Word Problems)

Quiz
•
9th Grade
14 questions
Solving and graphing compound inequalities CW

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Linear Functions & Inequalities

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Writing and Graphing Linear inequalities

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Parts of Speech

Quiz
•
7th - 12th Grade
40 questions
Word Study Assessment: Roots, Prefixes, Suffixes, and Vocabulary

Quiz
•
8th Grade
41 questions
The Outsiders Test Review (Chapters 1-12)

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade