Grade 2 Money Skills: Making Change & Price Comparisons

Grade 2 Money Skills: Making Change & Price Comparisons

2nd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Multiplication

Decimal Multiplication

5th Grade

15 Qs

Consumer Math

Consumer Math

8th Grade

10 Qs

Practical Problems with decimals

Practical Problems with decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

Counting Coins Word Problems

Counting Coins Word Problems

2nd - 3rd Grade

12 Qs

Subtraction review

Subtraction review

4th Grade

10 Qs

Grade 4 - quiz 1

Grade 4 - quiz 1

4th - 5th Grade

15 Qs

Fun Math Quiz :)

Fun Math Quiz :)

4th - 5th Grade

15 Qs

2nd Grade Money Fun: Making Change & Comparing Prices

2nd Grade Money Fun: Making Change & Comparing Prices

2nd Grade - University

10 Qs

Grade 2 Money Skills: Making Change & Price Comparisons

Grade 2 Money Skills: Making Change & Price Comparisons

Assessment

Quiz

English, Mathematics

2nd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has $5. She buys a toy for $3. How much change does she get back?

$2

$1

$3

$4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom wants to buy a book that costs $4. He has $10. How much money will he have left after buying the book?

$6

$10

$4

$2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A candy bar costs $2 and a bag of chips costs $3. Which snack is cheaper?

The bag of chips is cheaper.

The candy bar and chips are equally priced.

Both snacks cost the same.

The candy bar is cheaper.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emma has $8. She buys a sticker pack for $2. How much money does she have now?

$2

$6

$4

$10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pencil costs $1 and an eraser costs $1.50. How much more does the eraser cost than the pencil?

$1.50

$0.50

$2.00

$1.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jack has $6. He wants to buy a toy car for $5. How much change will he receive?

$3

$2

$0

$1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sophie sees two toys. One costs $7 and the other costs $5. How much more does the first toy cost?

$2

$1

$3

$4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?