
Understanding Unit Rates Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Sandra Garrett
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$13.30
$6.00
$13.31
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
8
2
128
4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is an example of a unit rate for comparing girls to boys.
10 : 5
5 to 1
3 / 6
7 : 14
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jayden filled his 290 gallon pool with water in 10 hours. How many gallons did he use in an hour?
290 gallons in an hour
29 gallons in an hour
2,900 gallons in an hour
280 gallons in an hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
a
b
c
d
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If a car travels 180 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
50 miles per hour
60 miles per hour
70 miles per hour
80 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
4th Grade Unit 3 Ready Math Lessons 11-13
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Multiplying Fractions & Whole Numbers
Quiz
•
4th Grade
13 questions
STAAR Review #11
Quiz
•
4th Grade
14 questions
Numberless Word Problems
Quiz
•
4th Grade
16 questions
RECTES, SEMIRECTES i SEGMENTS
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Càlcul mental 2
Quiz
•
4th Grade
18 questions
KA 4th grade Units of measurement
Quiz
•
4th Grade
14 questions
Level 1 Non-Calculator Assessment
Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators
Quiz
•
4th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
16 questions
Comparing Fractions
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Exploring Christmas Math Word Problems
Interactive video
•
1st - 5th Grade
18 questions
Comparing Fractions
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Perimeter and Area of Rectangles
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Comparing Fractions
Quiz
•
4th Grade
