Budgeting 101

Budgeting 101

9th - 12th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Managing Your Money

Managing Your Money

7th - 12th Grade

15 Qs

EPF M10L4+5  CC

EPF M10L4+5 CC

9th - 12th Grade

18 Qs

Cost of Owning a Car

Cost of Owning a Car

9th - 12th Grade

20 Qs

Insurance

Insurance

9th - 12th Grade

20 Qs

Personal Budgeting Test Review

Personal Budgeting Test Review

8th - 12th Grade

20 Qs

Credit Scores

Credit Scores

7th - 12th Grade

20 Qs

Health Insurance!

Health Insurance!

12th Grade

18 Qs

Housing and Real Estate

Housing and Real Estate

7th - 12th Grade

18 Qs

Budgeting 101

Budgeting 101

Assessment

Quiz

Life Skills

9th - 12th Grade

Easy

Created by

Quizizz Content

Used 23+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following is NOT a cost of owning a car?

License and Registration fees

Gasoline

Utilities

Insurance

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A 18oz box of cereal costs $4.99. How would you calculate the unit price?

18oz / $4.99

9 oz / $2.50

$4.99 / 18oz

(18oz) x ($4.99)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The primary purpose of a personal monthly budget..

helps you live within your means

guides you in spending your gross income

allows you to overspend each month

has no real value

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following may NOT always appear on your paycheck stub?

Gross Pay

Net Pay

Your Role/Title

Local Tax

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How do wages and salary differ?

Wages describe what you earn on an annual basis

Salary describes what you earn on an annual basis

Wages mean you have a standard amount in each paycheck

Salaried employees are likely to be paid for overtime

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The 1st category on your monthly budget..

#PayYourselfFirst:}

rent

transportation

food

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

YOUR monthly budget

should be calculated using your Gross income

should be based on your Net income

is both your Gross & Net incomes

should not include non-salary income

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?