Which of the following is NOT a cost of owning a car?
Budgeting 101

Quiz
•
Life Skills
•
9th - 12th Grade
•
Easy
Quizizz Content
Used 23+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
License and Registration fees
Gasoline
Utilities
Insurance
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 18oz box of cereal costs $4.99. How would you calculate the unit price?
18oz / $4.99
9 oz / $2.50
$4.99 / 18oz
(18oz) x ($4.99)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The primary purpose of a personal monthly budget..
helps you live within your means
guides you in spending your gross income
allows you to overspend each month
has no real value
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following may NOT always appear on your paycheck stub?
Gross Pay
Net Pay
Your Role/Title
Local Tax
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How do wages and salary differ?
Wages describe what you earn on an annual basis
Salary describes what you earn on an annual basis
Wages mean you have a standard amount in each paycheck
Salaried employees are likely to be paid for overtime
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The 1st category on your monthly budget..
#PayYourselfFirst:}
rent
transportation
food
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
YOUR monthly budget
should be calculated using your Gross income
should be based on your Net income
is both your Gross & Net incomes
should not include non-salary income
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Banking and Financial Institutions

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Health Insurance

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Insurance

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Adv. $ Mangt. Car Buying Study Quiz

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Credit, Credit Cards, and Car Loans

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Financial Literacy Banzai

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Employment Basics Vocabulary

Quiz
•
10th - 12th Grade
14 questions
NGPF - Insurance

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Life Skills
25 questions
Spanish preterite verbs (irregular/changed)

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Juneteenth: History and Significance

Interactive video
•
7th - 12th Grade
8 questions
"Keeping the City of Venice Afloat" - STAAR Bootcamp, Day 1

Quiz
•
9th - 12th Grade
26 questions
June 19th

Quiz
•
4th - 9th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Figurative Language Review

Quiz
•
10th Grade
27 questions
STAAR English 1 Review

Quiz
•
9th Grade