Bob buys 4 oranges for $1.12. At the same price, how much would it cost for 9 oranges?
Ratios Full Review

Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Easy
Zachary Shuster
Used 7+ times
FREE Resource
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At costco, the price of one nail is $0.06. If the price on a box of these nails in $42.90, how many nails are in the box?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Writing Expressions or Equations from Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
19 questions
Literal Equations and Dimensional Analysis

Quiz
•
9th Grade
19 questions
Word Problems

Quiz
•
7th - 10th Grade
20 questions
Ratios and Proportions Math

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Slope

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Lesson 5.7 and 6.5

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Is It a Ratio Rate or Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade