Ratios Full Review

Ratios Full Review

9th - 12th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates as Comparison

Rates as Comparison

6th Grade - University

20 Qs

Rates and Compare Rates Math

Rates and Compare Rates Math

7th Grade - University

20 Qs

Ratio Tables and Unit Rates

Ratio Tables and Unit Rates

6th Grade - University

20 Qs

Best Deal Unit Rate

Best Deal Unit Rate

6th Grade - University

19 Qs

Ratios Rates and Proportions

Ratios Rates and Proportions

6th Grade - University

20 Qs

Ratios, Rates, and Proportions and Percent Unit Test Review

Ratios, Rates, and Proportions and Percent Unit Test Review

12th Grade

20 Qs

Mastering Ratios and Proportions

Mastering Ratios and Proportions

6th Grade - University

20 Qs

Slope and Rate

Slope and Rate

7th - 9th Grade

21 Qs

Ratios Full Review

Ratios Full Review

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Easy

Created by

Zachary Shuster

Used 7+ times

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Bob buys 4 oranges for $1.12. At the same price, how much would it cost for 9 oranges? 

$2.52
$9.00
$25.20
$3.52

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At costco, the price of one nail is $0.06. If the price on a box of these nails in $42.90, how many nails are in the box?

71,500
72
7,150
715

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The shipping charge on a 30 pound package is $6. How much would the shipping cost on a 50 pound package? 
$10
$5
$24
$20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If it takes Bob 15 weeks to make 3 birdhouses, how long will it take him to make 11 birdhouses?
45 weeks
55 weeks
75 weeks 
165 weeks

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Yesterday, Bob walked 1/2 mile in  1/6 hours.  How fast did he walk in miles/hour?
1/12 mph
3 mph
1/3 mph
12 mph

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Eggs are packed by the dozen. If a dozen eggs cost $1.56, what is the unit price per egg
$13.00
$1.30
$0.13
$0.01

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

 If Bob runs 16 ½ miles in 3 hours, what is his speed (unit rate)? 
0.18 miles per hour
5.5 miles per hour
2/11 miles per hour
49.5 miles per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?