Ratios Part 1

Ratios Part 1

5th - 8th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding and Subtracting Fractions Unlike Denominators Models

Adding and Subtracting Fractions Unlike Denominators Models

5th Grade - University

11 Qs

5thgr.MathSOLReview

5thgr.MathSOLReview

5th Grade

10 Qs

Units of Measurement (Conversion Word Problems)

Units of Measurement (Conversion Word Problems)

4th - 6th Grade

10 Qs

Problem Solving With Proportions

Problem Solving With Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

4th - 6th Grade

10 Qs

Representing Ratios

Representing Ratios

6th Grade - University

15 Qs

6th Grade Unit 2 Introducing Ratios

6th Grade Unit 2 Introducing Ratios

6th Grade

12 Qs

Introducing Ratios and Ratio Language

Introducing Ratios and Ratio Language

6th - 7th Grade

14 Qs

Ratios Part 1

Ratios Part 1

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 8th Grade

Hard

Created by

Zachary Shuster

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe for one batch of cookies uses 4 cups of flour and 1 teaspoon of vanilla.

If you used 16 cups of flour, how many teaspoons of vanilla should you use?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe for one batch of cookies uses 4 cups of flour and 1 teaspoon of vanilla.

If you used 5 teaspoons of vanilla, how many cups of flour should you use?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A family has three cats. The ratio to ears, paws, and tails is 6:12:3.

How many cat ears are there PER cat tails?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A family has three cats. The ratio to ears, paws, and tails is 6:12:3.

How many cat paws are there PER cat tails?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

It costs $3 to buy 2 bags of chips.

At this rate, how many bags of chips can you buy with $12?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

It costs $3 to buy 2 bags of chips.

What is the price of chips PER bag?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

It costs $3 to buy 2 bags of chips.

How much do 20 bags of chips cost?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?