
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Tiffany Glover
Used 2+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$13.30
$6.00
$13.31
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1.00
$0.85
$0.35
$1.10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?
$2.00
$1.75
$1.50
Not Here
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Week 8 math warm up

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Conversions Unit Rate Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Learning Target 2: Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratios and rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade