
Mathematical Problem Solving Concepts
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of apples if 4 pounds cost $5?
$1.50
$1.25
$1.00
$2.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a half pound of cheese costs $3.50, how much does one pound cost?
$8.00
$7.00
$6.00
$5.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of multiplying a positive number by a negative number?
Undefined
Positive
Negative
Zero
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the product of -2/39 and 39?
-2
1
2
0
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the story about the family buying tickets, what does 'x' represent?
Number of tickets
Cost of a ticket
Total cost of snacks
Number of snacks
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the solution for 'x' in the equation 6x + 18 = 24?
3
2
4
1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the tape diagram represent in the equation 6x + 6 = 24?
6 sections each worth 4
4 sections each worth 6
8 sections each worth 3
3 sections each worth 8
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade