Forward Prep 6th Grade I

Forward Prep 6th Grade I

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

All measurement conversion

All measurement conversion

4th - 6th Grade

15 Qs

Staar Converting Math Measurements

Staar Converting Math Measurements

5th Grade - University

20 Qs

Unit Conversions (TEKS 7-4E)

Unit Conversions (TEKS 7-4E)

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th Grade

10 Qs

Chapter 2 Test

Chapter 2 Test

6th - 8th Grade

17 Qs

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

6th Grade

10 Qs

ILC Unit 3 8-9

ILC Unit 3 8-9

6th Grade

15 Qs

Speed, Distance, Time

Speed, Distance, Time

6th Grade

12 Qs

Forward Prep 6th Grade I

Forward Prep 6th Grade I

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Kyle DeNure

Used 6+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate if a car travels 150 miles in 3 hours?

50 miles per hour

45 miles per hour

60 miles per hour

55 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 5 oranges cost $2.50, what is the cost per orange?

$0.50

$0.75

$0.60

$0.40

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is 25% of 80?

15

20

25

30

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Convert 3 feet to inches.

24 inches

30 inches

36 inches

48 inches

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A cyclist travels 60 miles in 4 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?

12 mph

15 mph

20 mph

25 mph

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If a pack of 12 pencils costs $3.60, what is the cost per pencil?

$0.25

$0.30

$0.35

$0.40

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?