What is the unit rate if a car travels 150 miles in 3 hours?
Forward Prep 6th Grade I

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Kyle DeNure
Used 6+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
50 miles per hour
45 miles per hour
60 miles per hour
55 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If 5 oranges cost $2.50, what is the cost per orange?
$0.50
$0.75
$0.60
$0.40
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is 25% of 80?
15
20
25
30
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Convert 3 feet to inches.
24 inches
30 inches
36 inches
48 inches
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A cyclist travels 60 miles in 4 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?
12 mph
15 mph
20 mph
25 mph
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If a pack of 12 pencils costs $3.60, what is the cost per pencil?
$0.25
$0.30
$0.35
$0.40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems By:Ricky Zhang

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Understanding Unit Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Finding the Average Speed

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Practice

Quiz
•
6th Grade
15 questions
ILC Unit 3 8-9

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Fall Exam - 6.5B, 6.4H, 6.12D Questions

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade