Grade 6: Unit Rate and Unit Price

Grade 6: Unit Rate and Unit Price

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Grade 6: Unit Rate and Unit Price

Grade 6: Unit Rate and Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Angie Rivera

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Nicholas bought 5 pens for $3. At this rate, how much will he spend on 10 pens?

$10

$6

$5

$3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

1.54 apples per dollar

1.54 dollars per apple

$0.65 per apple

0.65 apples per dollar

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 5 pts

Media Image
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Doritos $4.39 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?