Search Header Logo

Mathematics

6th Grade

CCSS covered

Used 2+ times

Math 6 Unit Price Quiz
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A 14 oz. package of Chips Ahoy cookies costs $2.50.

Find the unit price.

$5.60 per oz.

$1.79 per oz.

$0.18 per oz.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A 15.5 oz. package of Oreo cookies costs $2.98.

Find the unit price of the Oreo cookies.

$5.20 per oz.

$0.19 per oz.

$1.92 per oz.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A 11.5 oz. package of Doritos costs $4.39.

Find the unit price.

$0.38 per oz.

$2.62 per oz.

$3.82 per oz.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

1.54 apples per dollar
1.54 dollars per apple
$0.65 per apple
not here

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

$1.00 per bar

$2.00 per bar

$0.50 per bar

$0.25 per bar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?

1 doughnuts would cost $0.15

1 doughnuts would cost $0.25

1 doughnuts would cost $0.30

1 doughnuts would cost $1.15

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit price of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza

$82.50 per pizza

$5.50 per pizza

$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?