
Math 6 Unit Price Quiz
Authored by Juan Cruz
Mathematics
6th Grade
CCSS covered
Used 2+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 14 oz. package of Chips Ahoy cookies costs $2.50.
Find the unit price.
$5.60 per oz.
$1.79 per oz.
$0.18 per oz.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 15.5 oz. package of Oreo cookies costs $2.98.
Find the unit price of the Oreo cookies.
$5.20 per oz.
$0.19 per oz.
$1.92 per oz.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 11.5 oz. package of Doritos costs $4.39.
Find the unit price.
$0.38 per oz.
$2.62 per oz.
$3.82 per oz.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?
$1.00 per bar
$2.00 per bar
$0.50 per bar
$0.25 per bar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?
1 doughnuts would cost $0.15
1 doughnuts would cost $0.25
1 doughnuts would cost $0.30
1 doughnuts would cost $1.15
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit price of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?