
Exploring Proportional and Nonproportional Relationships
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Amelia Wright
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What defines a proportional relationship between two quantities?
They have a constant difference.
They have a variable difference.
They have a variable ratio.
They have a constant ratio or unit rate.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for the cost of one pizza if 8 dollars is charged for one pizza?
8 dollars per pizza
32 dollars per pizza
16 dollars per pizza
24 dollars per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is the cost of baseball game tickets considered a non-proportional relationship?
The cost per ticket is always the same.
The processing fee is constant.
The ratio of cost to tickets is not constant.
The number of tickets is always the same.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Isabelle deposits $20 each week into her bank account starting with $120, what is her balance after the first week?
$140
$120
$160
$180
Tags
CCSS.2.OA.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the balance in Isabelle's account after the second week?
$140
$160
$200
$180
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is Isabelle's bank deposit relationship considered non-proportional?
The balance increases by a constant amount.
The initial deposit is $120.
The ratios of balance to weeks are not equal.
The weekly deposit is $20.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of students per teacher if there are 48 students for every 2 teachers?
2 students per teacher
48 students per teacher
24 students per teacher
12 students per teacher
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
3.1 Parallel lines cut by a transversal
Quiz
•
8th Grade