
Mastering Decimal Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned

Aiden Montgomery
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the key difference between adding/subtracting decimals and multiplying/dividing decimals?
Decimals are not lined up for multiplying and dividing.
Decimals are only lined up for multiplying.
Decimals must be lined up for all operations.
Decimals are only lined up for dividing.
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does each friend pay if 12 friends share a total cost of $83.40 equally?
$7.10
$7.00
$6.50
$6.95
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a group of friends pays $83.40 for admission and shares the cost equally, how can you verify the amount each person pays?
By multiplying the amount each person pays by the number of friends.
By dividing the total cost by the number of friends.
By subtracting the total cost from the amount each person pays.
By adding the amounts each person pays.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If peaches cost $2.50 per pound and you buy 3 pounds, how much do you spend?
$7.50
$8.00
$7.00
$6.50
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you calculate the total cost if you know the cost per pound and the number of pounds?
By multiplying the cost per pound by the number of pounds.
By adding the cost per pound multiple times.
By subtracting the cost per pound from the total cost.
By dividing the total cost by the number of pounds.
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jackie earns $8.95 per hour and works 7.5 hours. How much does she earn?
$67.10
$67.15
$67.13
$67.12
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When calculating earnings with decimals, why do you round to two decimal places?
Because it makes the number larger.
Because it makes the number smaller.
Because money is typically represented with two decimal places.
Because it is easier to calculate.
Tags
CCSS.5.NBT.A.4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Multiplying Decimals Using Grid Models

Interactive video
•
6th - 10th Grade
8 questions
Decimal Multiplication Mastery

Interactive video
•
6th - 10th Grade
6 questions
Decimal Multiplication Techniques

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Multiplying Decimals

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Decimal Multiplication Techniques

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rational Expressions: Addition and Subtraction Techniques

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Multiplication and Division of Rational Numbers

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Decimals Operations: Addition, Subtraction, Multiplication, and Division

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Algebra 1 SOL Review #1

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade