What is the total value of the collection of dimes and nickels in the first problem?

Solving Mixture Word Problems with Money

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Mia Campbell
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$2.30
$2.00
$1.50
$1.70
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many coins are there in total in the first problem?
15
18
24
21
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of each dime in the first problem?
$0.20
$0.15
$0.10
$0.05
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many dimes are there in the first problem?
8
15
10
13
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the second problem, how many pounds of $2 per pound nuts does Joey have?
60 pounds
50 pounds
40 pounds
30 pounds
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per pound of the final mixture Joey wants to create in the second problem?
$3
$4
$5
$6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many quarters must be added to the box containing 11 nickels to make the total value $2.30?
7
6
8
5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Math Word Problems and Solutions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Multiplication and Division of Rational Numbers

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Slope-Intercept Form and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Translating Real-World Scenarios into Two Variable Inequalities

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving One-Step Equations in Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Linear Equations from Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
Exploring Slope-Intercept Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Slope-Intercept Form Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade