
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned

Sophia Harris
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the essential question addressed in this lesson?
How do you calculate percentages?
What is the difference between ratios and proportions?
How are ratios, rates, and unit rates used to solve problems?
What are the applications of algebra in real life?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Nathan earn per hour if he worked 5 hours and earned $46.25?
$10.25
$7.25
$8.75
$9.25
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Jennifer earn per hour if she worked 15 hours and earned $137.25?
$9.15
$9.75
$8.75
$9.25
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for Buster's food consumption if he eats 20.5 ounces every 2 days?
10.25 ounces per day
12.5 ounces per day
9.25 ounces per day
7.5 ounces per day
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many jumps does it take for a rabbit to cover 24 meters if it travels 8 meters in 3 jumps?
6 jumps
12 jumps
15 jumps
9 jumps
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which faucet will fill a 3-gallon container faster if the kitchen sink flows at 0.05 gallons per second and the bathroom sink at 0.042 gallons per second?
Kitchen sink
Bathroom sink
Both fill at the same rate
Neither can fill the container
Tags
CCSS.5.NBT.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does a single pair of gloves cost if a package of 5 pairs costs $29.45?
$5.89
$5.79
$5.99
$6.09
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Exploring Ratio and Proportion Challenges

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates in Math Antics

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates in Pre-Algebra

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates in Math 7

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Writing Inequalities from Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Inequality Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Algebra 1 SOL Review #1

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade