
Comparing Prices with Unit Rates
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Mia Campbell
Used 41+ times
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does a unit rate represent in shopping comparisons?
Cost for a set number of items
Total cost of items
Cost per single item
Discount offered on items
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate a unit rate?
Divide the total cost by the number of items
Multiply the cost by the number of items
None of the above
Add the cost of all items
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the purpose of calculating unit rates in shopping?
To find the most expensive item
To determine the best deal
To calculate total expenses
To find the newest products
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one can of Pepsi cost?
$0.75
$0.58
$0.49
$1.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which drink offers the lowest cost per can?
Coke
Pepsi
Mellow Yellow
None of the above
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for one ounce of Lucky Charms?
$0.466
$0.461
$0.416
$0.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which cereal has the highest cost per ounce?
Cinnamon Crunch
They are the same
Lucky Charms
Cocoa Puffs
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade