What is a quotient in the context of division?

Exploring Grade 6 Mathematics: Unit 2 Concepts

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium

Liam Anderson
Used 1+ times
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The result of subtraction
The result of multiplication
The result of addition
The result of division
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 8 avocados cost $4, how much would 16 avocados cost using the same rate?
$12
$4
$8
$16
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 20 avocados cost if 8 cost $4?
$5
$10
$20
$15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Using the double number line, if 12 large water bottles cost $9, how many can you buy for $3?
2 bottles
3 bottles
4 bottles
5 bottles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per water bottle if 4 bottles cost $3?
$3.00
$2.25
$1.50
$0.75
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 10 pounds of flour cost $8, what would be the cost for 40 pounds?
$40
$16
$24
$32
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound if 5 pounds of flour cost $4?
$0.40
$1.60
$0.80
$1.20
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Word Problems in Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Cost and Measurement Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Real-World Math Word Problems

Interactive video
•
6th Grade
11 questions
Practical Applications of Ratios and Costs

Interactive video
•
6th Grade
9 questions
Non-Proportional Relationships and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Understanding Proportional Relationships in Movie Ticket Pricing

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade