
Exploring Grade 6 Mathematics: Unit 2 Concepts

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
Standards-aligned

Liam Anderson
Used 1+ times
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a quotient in the context of division?
The result of subtraction
The result of multiplication
The result of addition
The result of division
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 8 avocados cost $4, how much would 16 avocados cost using the same rate?
$12
$4
$8
$16
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 20 avocados cost if 8 cost $4?
$5
$10
$20
$15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Using the double number line, if 12 large water bottles cost $9, how many can you buy for $3?
2 bottles
3 bottles
4 bottles
5 bottles
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per water bottle if 4 bottles cost $3?
$3.00
$2.25
$1.50
$0.75
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 10 pounds of flour cost $8, what would be the cost for 40 pounds?
$40
$16
$24
$32
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound if 5 pounds of flour cost $4?
$0.40
$1.60
$0.80
$1.20
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Word Problems in Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Practical Applications of Arithmetic

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
MATHS - Algebra - Derive Expressions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Real-World Math Word Problems

Interactive video
•
6th Grade
11 questions
Financial Literacy and Inequalities

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Basic Math Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Cost and Pricing Word Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade