
Understanding Proportional and Nonproportional Relationships
Interactive Video
•
Mathematics, Education
•
5th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Olivia Brooks
Used 2+ times
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does it mean for two quantities to be proportional?
They have a constant product.
They have a constant ratio.
They have a constant difference.
They have a constant sum.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If one pizza costs $8, what is the cost of three pizzas in a proportional relationship?
$32
$24
$16
$40
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the pizza example, what is the unit rate of cost per pizza?
$6 per pizza
$7 per pizza
$8 per pizza
$9 per pizza
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Andrew earn for working 3 hours if he earns $18 per hour?
$72
$90
$36
$54
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the relationship between Andrew's earnings and the hours he works?
Variable
Constant
Proportional
Nonproportional
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost for two baseball tickets from Uptown Tickets, including the processing fee?
$17
$24
$14
$20
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is the cost of Uptown Tickets not proportional to the number of tickets?
There is a constant processing fee.
The processing fee is variable.
The ticket price changes.
The ticket price is too high.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade