What is one method companies use to disguise price increases?

Understanding Price Increases through Box Size Reduction

Interactive Video
•
Mathematics, Business
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Jackson Turner
FREE Resource
Read more
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Improving product quality
Offering discounts
Reducing the product size while keeping the price the same
Increasing the product size
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the original cost per ounce of a product?
Multiply the total cost by the number of ounces
Divide the total cost by the number of ounces
Subtract the number of ounces from the total cost
Add the total cost to the number of ounces
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the original cost per ounce of the cereal?
0.35 dollars per ounce
0.20 dollars per ounce
0.25 dollars per ounce
0.30 dollars per ounce
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a box size is reduced by 20%, what percentage of the original size does the new box represent?
90%
80%
70%
60%
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the new box size after a 20% reduction from 20 ounces?
17 ounces
14 ounces
16 ounces
15 ounces
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the new price per ounce after a box size reduction?
Add the new box size to the original price
Subtract the new box size from the original price
Multiply the new box size by the original price
Divide the original price by the new box size
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the new price per ounce after the box size is reduced to 16 ounces?
0.30 dollars per ounce
0.29 dollars per ounce
0.28 dollars per ounce
0.31 dollars per ounce
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula to calculate the percentage increase in price per ounce?
Subtract the old price from the new price and divide by the old price
Multiply the new price by the old price and divide by the new price
Add the new price to the old price and divide by the old price
Subtract the new price from the old price and divide by the new price
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the percentage increase in price per ounce after the box size reduction?
20%
26%
22%
24%
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rate and Better Buy Challenge

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Rates and Unit Rates in 6th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Gear Ratios in Solar-Powered Cars

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Geometry and Measurement Crash Course Review

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Understanding Arbitrage

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Decimal Operations Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Profit Calculation in Taco Sales

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade