
Understanding Profit Calculation for Alexis's Business

Interactive Video
•
Mathematics, Business
•
8th - 12th Grade
•
Hard
Standards-aligned

Lucas Foster
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the monthly expense for Alexis's business?
$5,000
$2,500
$4,000
$1,000
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Alexis charge for a four-person meal?
$120
$150
$100
$135
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula used to calculate profit?
Revenue times cost
Cost minus revenue
Revenue minus cost
Revenue plus cost
Tags
CCSS.6.EE.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 'n' represents the number of meals sold, what does 135n represent?
Total profit
Total revenue
Total expenses
Total cost
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in solving the inequality for 'n'?
Divide both sides by 135
Add 4000 to both sides
Subtract 4000 from both sides
Multiply both sides by 135
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of adding 4000 to both sides of the inequality?
5000
5425
6000
5025
Tags
CCSS.6.EE.B.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What operation is performed to isolate 'n' after simplifying the inequality?
Subtraction
Multiplication
Division
Addition
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Business Profitability Concepts

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Understanding Unit Costs in Online Selling

Interactive video
•
7th - 12th Grade
11 questions
Profit, Cost, and Revenue Concepts

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Cost, Revenue, and Profit Analysis

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Understanding Cost, Revenue, and Profit Functions

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Economic Profit and Perfect Competition

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Understanding Profit Functions and Break-even Analysis

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Related Rates and Profit Functions

Interactive video
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade