What is the cost to produce 750 new electronic parts?

Understanding Linear Cost Functions

Interactive Video
•
Mathematics, Business
•
9th - 12th Grade
•
Hard

Emma Peterson
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$80,000
$67,400
$75,000
$86,720
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does a linear cost function imply about the relationship between cost and production?
Cost decreases with production
Cost remains constant regardless of production
Cost increases exponentially with production
Cost changes at a constant rate with production
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How are the ordered pairs represented in this problem?
Total cost, number of items
Number of items, total cost
Number of items, cost per item
Cost per item, total cost
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula used to calculate the slope in this context?
(Y2 - Y1) / (X2 - X1)
(X2 - X1) / (Y2 - Y1)
(X1 - X2) / (Y1 - Y2)
(Y1 - Y2) / (X1 - X2)
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the calculated slope of the cost function?
$84 per item
$-84 per item
$230 per item
$-230 per item
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the difference in the number of items between the two data points?
980
2300
750
230
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the difference in total cost between producing 980 and 750 items?
$9,320
$18,640
$23,000
$6,720
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Quadratic Expressions and Linear Equations

Interactive video
•
9th - 12th Grade
8 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Shapes & Area: Perimeter and Area - Circles - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
8 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Number: Utility Bills - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
Solve a Real World Unit Rate Problem

Interactive video
•
10th - 12th Grade
8 questions
Determine the Unit Rate-Cost for ONE | 6.RP.A.2

Interactive video
•
10th - 12th Grade
11 questions
Cost Functions and Marginal Analysis

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Understanding Linear Functions in Tuition Costs

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Understanding Cost Increase in Solar Panel Production

Interactive video
•
8th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade