Cost Analysis of Toy Production

Cost Analysis of Toy Production

Assessment

Interactive Video

Mathematics, Business

8th - 12th Grade

Hard

Created by

Aiden Montgomery

FREE Resource

The video tutorial explains how to calculate the total cost of producing toys using a linear equation. It introduces the fixed and variable costs involved in toy production, and demonstrates how to set up and solve the equation in the form c = m * n + b. The tutorial provides examples of calculating the total cost for a given number of toys and determining the number of toys produced from a known total cost.

Read more

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the fixed cost associated with the development of the new toy?

$93,550

$25

$9,800

$2,050

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does it cost to manufacture each toy?

$9,800

$25

$2,050

$93,550

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In the equation c = 25n + 9,800, what does 'n' represent?

Variable cost per toy

Fixed cost

Number of toys

Total cost

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the slope in the linear equation for the total cost?

$93,550

$9,800

$25

$2,050

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 2,050 toys are produced, what is the total cost?

$61,050

$83,750

$51,250

$93,550

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost to produce zero toys?

$2,050

$9,800

$25

$93,550

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the total cost is $93,550, how many toys were produced?

25

9,800

3,350

2,050

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?