
Understanding Unit Rates and Proportions
Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+6
Standards-aligned
Mia Campbell
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A rate for four units of a quantity
A rate for three units of a quantity
A rate for one unit of a quantity
A rate for two different quantities
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you set up a proportion?
By adding two fractions
By subtracting two fractions
By equating two fractions
By multiplying two fractions
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 apples cost $1.23, what is the cost of one apple?
$0.60
$0.50
$0.70
$0.41
Tags
CCSS.7.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in solving a proportion problem?
Divide the fractions
Subtract the fractions
Cross multiply the fractions
Add the fractions
Tags
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of cross multiplying 3x = 123?
x = 41
x = 42
x = 44
x = 43
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many songs did Savannah listen to in 24 minutes?
7 songs
6 songs
5 songs
4 songs
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the duration of each song if 6 songs are played in 24 minutes?
3 minutes
4 minutes
6 minutes
5 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
5th Grade
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
3rd - 5th Grade