

Graphing and Analyzing Rates
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in graphing a ratio relationship?
Draw a line on the graph
Calculate the slope
Find the midpoint
Create a ratio table
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the flour and water example, what is the ratio of flour to water?
3:1
2:1
4:1
1:1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much do you earn in 3 hours according to the time and earnings graph?
$20
$10
$30
$40
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 2 pounds of dark chocolate cashews?
$37.50
$25.00
$50.00
$12.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you determine the cost of 2.5 pounds of cashews using the graph?
By using a calculator
By asking a friend
By looking at the graph
By guessing
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the height increase of the hot air balloon every 3 seconds?
12 meters
5 meters
9 meters
7 meters
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which rises faster, the hot air balloon or the blimp?
The hot air balloon
The blimp
It cannot be determined
They rise at the same rate
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?