Mallory is deciding between two cereal boxes. If the 10-ounce box costs $2.79, what is the cost per ounce?

Comparative Analysis of Costs and Efficiency

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$0.31
$0.30
$0.27
$0.28
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Vivian wants to buy a watermelon. Which market offers a better price per pound?
Cannot be determined
Both are the same
Farmer's Market
Kingston's Market
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mitch is comparing soda packs. What is the cost per can for the 20-pack soda?
$0.29
$0.30
$0.27
$0.33
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Steiner needs batteries. Which pack offers a lower cost per battery?
20-pack
12-pack
Both are the same
Cannot be determined
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many calories does Mike burn when he runs 9 miles?
1440 calories
360 calories
720 calories
1080 calories
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which motorcycle is more gas efficient?
Sports Motorcycle
Both are the same
Leisure Motorcycle
Cannot be determined
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which copier should the principal choose for faster copying?
Cannot be determined
Super Fast Deluxe
Quick Copies
Both are the same
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
6 questions
GCSE Maths - How to Solve Best Buy Questions #88

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
GCSE Maths - How to Solve Best Buy Questions #88

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Linear Relationships and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Rates and Unit Prices in Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Slope and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Variables and Equations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
12 questions
Cost and Unit Rate Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Calculating Unit Rates and Prices

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade