
Comparative Analysis of Costs and Efficiency

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mallory is deciding between two cereal boxes. If the 10-ounce box costs $2.79, what is the cost per ounce?
$0.31
$0.30
$0.27
$0.28
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Vivian wants to buy a watermelon. Which market offers a better price per pound?
Cannot be determined
Both are the same
Farmer's Market
Kingston's Market
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mitch is comparing soda packs. What is the cost per can for the 20-pack soda?
$0.29
$0.30
$0.27
$0.33
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Steiner needs batteries. Which pack offers a lower cost per battery?
20-pack
12-pack
Both are the same
Cannot be determined
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many calories does Mike burn when he runs 9 miles?
1440 calories
360 calories
720 calories
1080 calories
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which motorcycle is more gas efficient?
Sports Motorcycle
Both are the same
Leisure Motorcycle
Cannot be determined
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which copier should the principal choose for faster copying?
Cannot be determined
Super Fast Deluxe
Quick Copies
Both are the same
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Calculating Sales Tax and Total Cost

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
GCSE Maths - How to Solve Best Buy Questions #88

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
GCSE Maths - How to Solve Best Buy Questions #88

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Linear Relationships and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Rates and Unit Prices in Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Variables and Equations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
12 questions
Cost and Unit Rate Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Calculating Unit Rates and Prices

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade