
Understanding Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the primary focus of the seventh-grade curriculum module introduced by Mrs. Lopez?
Understanding algebraic expressions
Exploring geometric shapes
Learning about proportional relationships
Studying historical events
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can a ratio be expressed?
As a sum of numbers
As a product of numbers
As a difference of numbers
As a fraction, with a colon, or using the word 'to'
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What makes two ratios equivalent?
They have equal values when simplified
They have the same difference
They have the same product
They have the same sum
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a rate?
A comparison of two similar quantities
A comparison of two different quantities
A sum of two numbers
A product of two numbers
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the unit rate?
By subtracting one quantity from another
By dividing one quantity by another
By multiplying the quantities
By adding the quantities
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the example of buying pencils, what is the better buy?
Both are the same
12-pack for $4.17
Neither is a good buy
30-pack for $7.97
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for 560 miles in 8 hours?
80 miles per hour
60 miles per hour
90 miles per hour
70 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Rates and Ratios Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Finding Unit Rates from a Graph of a Proportional Relationship

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportions and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Distance, Rate, and Ratio Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade