
Ratio and Proportion Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is a correct way to express the ratio of 6 dogs to 4 cats?
All of the above
6/4
6 to 4
6:4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 3 dogs for every 2 cats, how many dogs are there if there are 8 cats?
12 dogs
10 dogs
8 dogs
6 dogs
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equivalent ratio of 4 to 6 when doubled?
2 to 3
8 to 12
16 to 24
12 to 18
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a recipe, if 5 cups of flour and 2 teaspoons of vanilla make one batch, how much flour is needed for 3 batches?
10 cups
15 cups
25 cups
20 cups
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many bags of rice can you buy with $12 if 2 bags cost $3?
8 bags
4 bags
10 bags
6 bags
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per bag of rice if 2 bags cost $3?
$1.50
$2.00
$1.00
$0.75
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Andre runs 2 km in 15 minutes, how long does it take him to run 6 km?
40 minutes
60 minutes
30 minutes
45 minutes
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Understanding Percent Increase and Decrease

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Understanding Ratios and Relationships

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Analyzing Music Preferences Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Texting Speed Comparison Exercise

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Analyzing Rainy Days and Paint Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade