Ratio and Proportion Word Problems

Ratio and Proportion Word Problems

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Thomas White

FREE Resource

This video reviews Unit 2, focusing on understanding and applying ratios in various contexts. It covers examples using animals, recipes, and real-world scenarios like cost and speed. The video also demonstrates using double number lines and tape diagrams to visualize and solve ratio problems.

Read more

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is a correct way to express the ratio of 6 dogs to 4 cats?

All of the above

6/4

6 to 4

6:4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 3 dogs for every 2 cats, how many dogs are there if there are 8 cats?

12 dogs

10 dogs

8 dogs

6 dogs

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the equivalent ratio of 4 to 6 when doubled?

2 to 3

8 to 12

16 to 24

12 to 18

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a recipe, if 5 cups of flour and 2 teaspoons of vanilla make one batch, how much flour is needed for 3 batches?

10 cups

15 cups

25 cups

20 cups

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many bags of rice can you buy with $12 if 2 bags cost $3?

8 bags

4 bags

10 bags

6 bags

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost per bag of rice if 2 bags cost $3?

$1.50

$2.00

$1.00

$0.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Andre runs 2 km in 15 minutes, how long does it take him to run 6 km?

40 minutes

60 minutes

30 minutes

45 minutes

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?