
Practical Math Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If an elevator travels 310 feet in 10 seconds, how far will it travel in 12 seconds?
400 feet
360 feet
310 feet
372 feet
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much will Han earn if he babysits for 7 hours at a rate of $33 for 4 hours?
$57.75
$66.00
$60.25
$49.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per square foot of a 450 square foot apartment in New York City that costs $540,000?
$1,000
$1,500
$1,200
$1,100
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many liters are approximately in a gallon if there are 33.8 fluid ounces in a liter and 128 fluid ounces in a gallon?
3.8 liters
4.5 liters
3.5 liters
4 liters
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who types faster, Andre or Noah, and by how many words per minute?
Andre types faster by 5 words per minute.
Noah types faster by 5 words per minute.
Andre types faster by 10 words per minute.
Noah types faster by 10 words per minute.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which vendor offers a better deal on corn, and what is the cost per ear?
First vendor, 36 cents per ear.
Second vendor, 32 cents per ear.
First vendor, 32 cents per ear.
Second vendor, 36 cents per ear.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many tablespoons are there in one pint?
16 tablespoons
32 tablespoons
24 tablespoons
40 tablespoons
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Measurement and Conversion Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
10 questions
Comparative Measurements and Speed Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Volume, Distance, and Surface Area Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Conversions and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
Converting Milliliters to Liters

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th Grade
11 questions
Ratio and Proportion Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Dividing Fractions and Mixed Numbers

Interactive video
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade