
- Resource Library
- Math
- Percents, Ratios, And Rates
- Proportion Word Problems
- Fraction And Proportion Word Problems

Fraction and Proportion Word Problems
Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When dividing 1/4 by 1/2, is the result greater than or less than one?
Cannot be determined
Equal to one
Less than one
Greater than one
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of dividing 2/3 by 7/8?
Cannot be determined
Greater than one
Equal to one
Less than one
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the water container scenario, if a pitcher is 2/5 full, what fraction does Jada see?
3/4
1/2
2/5
1/4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does each yard of fabric cost if 3 1/2 yards cost $21?
$3
$9
$7
$6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4/9 kg of baking soda costs $2, how much does 1 kg cost?
$4.50
$3.50
$5.00
$4.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many liters of water are needed to fill one bottle if 1 1/5 bottles can be filled with 3 liters?
2.5 liters
3 liters
3.5 liters
2 liters
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5/4 gallons of water fill 5/6 of a bucket, how many gallons are needed to fill the entire bucket?
1 1/4 gallons
1 3/4 gallons
1 1/2 gallons
1 2/3 gallons
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?