What is the cost per pound of apples if 4 pounds cost $5?

Mathematical Problem Solving Concepts

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$1.50
$1.25
$1.00
$2.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a half pound of cheese costs $3.50, how much does one pound cost?
$8.00
$7.00
$6.00
$5.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of multiplying a positive number by a negative number?
Undefined
Positive
Negative
Zero
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the product of -2/39 and 39?
-2
1
2
0
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the story about the family buying tickets, what does 'x' represent?
Number of tickets
Cost of a ticket
Total cost of snacks
Number of snacks
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the solution for 'x' in the equation 6x + 18 = 24?
3
2
4
1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the tape diagram represent in the equation 6x + 6 = 24?
6 sections each worth 4
4 sections each worth 6
8 sections each worth 3
3 sections each worth 8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Word Problems and Algebraic Expressions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Discount Calculations and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving Inequalities and Equations

Interactive video
•
7th - 8th Grade
10 questions
Calculating Discounts and Percentages

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Speed, Equations, and Diagrams

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Percentage Increase and Decrease Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving Linear Equations and Percentages

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade