How many pieces are needed to complete two whole pizzas if you have 1 and 5/6 of a pizza?

Solving Fraction and Ratio Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1/3
1/6
1/4
1/2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in solving a fraction problem without a common denominator?
Add the fractions directly
Find a common denominator
Subtract the fractions
Multiply the fractions
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have 3 and 1/4 and need to reach exactly 1, how much should you subtract?
2 and 1/4
2
1
1 and 1/4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is a better buy: 4 cans for $3 or 8 cans for $6?
4 cans for $3
Both are the same
Neither
8 cans for $6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many cans would you get for $12 if 5 cans cost $6?
10
15
25
20
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost for 40 cans if 5 cans cost $6?
$48
$50
$52
$54
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many cups of seeds does Sean have to plant if he mixes 1/2 cup of green, 2 and 2/3 cups of red, and 1 and 1/4 cups of bronze seeds?
3 and 3/4
5
4 and 1/2
4 and 5/12
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Potpourri and Mathematical Operations

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Multiplying Fractions Mastery Check

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Multiplying Whole Numbers and Fractions

Interactive video
•
4th - 5th Grade
6 questions
Adding Fractions w/o Common Denominators

Interactive video
•
5th - 6th Grade
8 questions
Comparison Using Benchmark Fractions

Interactive video
•
4th - 6th Grade
8 questions
School Race (Solve single-step word problems involving addition and subtraction of fractions with equal denominators usi

Interactive video
•
4th - 6th Grade
8 questions
Understanding Fractions: Comparing 1/4 and 2/5

Interactive video
•
4th - 6th Grade
9 questions
Understanding Equivalent Fractions

Interactive video
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade