What is the main objective of this lesson?

Cost and Unit Rate Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To solve algebraic equations
To understand geometry concepts
To learn new vocabulary
To find and compare unit rates
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit rate for Fred's car?
Subtract gallons from miles
Add miles and gallons
Divide miles by gallons
Multiply miles by gallons
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which car has better gas mileage?
Cannot be determined
Both have the same mileage
Ginger's car
Fred's car
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many visitors per hour were there in the first 30 hours at the park?
18 visitors
17 visitors
16 visitors
19 visitors
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which time period had more visitors per hour at the park?
Cannot be determined
Both periods had the same
Next 60 hours
First 30 hours
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pizza in the first pizza deal?
$6.75
$6.50
$7.00
$6.40
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which pizza deal offers a lower cost per pizza?
Cannot be determined
Both deals are the same
Second deal: $32 for 5 pizzas
First deal: $27 for 4 pizzas
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
6 questions
Chicken and Eggs (Solve multiplicative comparison word problems involving finding the size of the group using drawings)

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
KS2 Primary Maths Age 13-17 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Gas Mileage Comparison and Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Hatch Rate and Incubation Insights

Interactive video
•
5th - 6th Grade
10 questions
Understanding Ratios and Rates

Interactive video
•
5th - 6th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates and Gas Mileage

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Prices

Interactive video
•
5th - 6th Grade
13 questions
Unit Rates and Best Value

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade