When are unit rates useful?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
When you want to compare prices.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Rate
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Unit Rate
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
88 students for 4 classes
How many students per class?
Back
22 students per class
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate? Options: $18 per hour, $1 in 18 hours, $90:5h, 5 to 90
Back
$18 per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Five notebooks cost $20. At this rate, how much would 4 notebooks cost?
Back
$16
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Back
19 cars per day
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Comparing Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
16 questions
Comparing Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
25 questions
SS Combined Advisory Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Week 4 Student In Class Practice Set

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
SOL: ILE DNA Tech, Gen, Evol 2025

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
NC Universities (R2H)

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
June Review Quiz

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Congruent and Similar Triangles

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Triangle Inequalities

Quiz
•
10th - 12th Grade