What is a unit rate?
Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate? 70 miles per hour, 15 pages per 20 minutes, 1000 meters per kilometer?
Back
70 miles per hour and 1000 meters per kilometer are unit rates. 15 pages per 20 minutes is not a unit rate.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate of cookies per dollar if you can buy 36 cookies for $4?
Back
Divide the number of cookies by the cost: 36 cookies ÷ $4 = 9 cookies per dollar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in houses per hour if a realtor visits 13 houses in 3 hours?
Back
The unit rate is 13 houses ÷ 3 hours = 13/3 houses per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
The unit rate is $40 ÷ 5 pounds = $8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in dollars per pound if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
The unit rate is $3.75 ÷ 3 pounds = $1.25 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a unit rate?
Back
The formula to find a unit rate is: Unit Rate = Total Quantity ÷ Total Cost.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade