Finding unit rates

Finding unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate? 70 miles per hour, 15 pages per 20 minutes, 1000 meters per kilometer?

Back

70 miles per hour and 1000 meters per kilometer are unit rates. 15 pages per 20 minutes is not a unit rate.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate of cookies per dollar if you can buy 36 cookies for $4?

Back

Divide the number of cookies by the cost: 36 cookies ÷ $4 = 9 cookies per dollar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in houses per hour if a realtor visits 13 houses in 3 hours?

Back

The unit rate is 13 houses ÷ 3 hours = 13/3 houses per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

The unit rate is $40 ÷ 5 pounds = $8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in dollars per pound if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

The unit rate is $3.75 ÷ 3 pounds = $1.25 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find a unit rate?

Back

The formula to find a unit rate is: Unit Rate = Total Quantity ÷ Total Cost.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?