Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate? 70 miles per hour, 15 pages per 20 minutes, 1000 meters per kilometer?
Back
70 miles per hour and 1000 meters per kilometer are unit rates. 15 pages per 20 minutes is not a unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate of cookies per dollar if you can buy 36 cookies for $4?
Back
Divide the number of cookies by the cost: 36 cookies ÷ $4 = 9 cookies per dollar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in houses per hour if a realtor visits 13 houses in 3 hours?
Back
The unit rate is 13 houses ÷ 3 hours = 13/3 houses per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
The unit rate is $40 ÷ 5 pounds = $8 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in dollars per pound if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
The unit rate is $3.75 ÷ 3 pounds = $1.25 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a unit rate?
Back
The formula to find a unit rate is: Unit Rate = Total Quantity ÷ Total Cost.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade