Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2B

+1

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is Unit Price?

Back

The cost per unit of a product, calculated by dividing the total cost by the number of units.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate Unit Price?

Back

Unit Price = Total Cost ÷ Number of Units.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is Constant Speed?

Back

A speed that does not change over time; the same distance is covered in equal intervals of time.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate Constant Speed?

Back

Constant Speed = Total Distance ÷ Total Time.

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is Unit Rate?

Back

A comparison of two different quantities where one of the quantities is one unit.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate Unit Rate?

Back

Unit Rate = Quantity 1 ÷ Quantity 2, where Quantity 2 is 1.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 apples cost $10, what is the unit price of one apple?

Back

$2 per apple.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?