G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity per one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price?

Back

To calculate the unit price, divide the total price by the total weight or quantity. For example, if a 5lb bag costs $7.50, the unit price is $7.50 ÷ 5 = $1.50 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sells 8 pounds of onions for $12.08, what is the unit price per pound?

Back

$1.51 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find speed?

Back

Speed = Distance ÷ Time.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Zoe bikes 21 kilometers in 3 hours, what is her speed?

Back

7 km/h.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many pints are in a gallon?

Back

1 gallon = 8 pints.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you have 48 pints of water, how many gallons is that?

Back

6 gallons.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?