G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity per one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
To calculate the unit price, divide the total price by the total weight or quantity. For example, if a 5lb bag costs $7.50, the unit price is $7.50 ÷ 5 = $1.50 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 8 pounds of onions for $12.08, what is the unit price per pound?
Back
$1.51 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find speed?
Back
Speed = Distance ÷ Time.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Zoe bikes 21 kilometers in 3 hours, what is her speed?
Back
7 km/h.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pints are in a gallon?
Back
1 gallon = 8 pints.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you have 48 pints of water, how many gallons is that?
Back
6 gallons.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Complex Fractions and Unit Rate 11/15/22

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade