NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Lauren McBain

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

7 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Anita brings 6 dolls to her grandma’s house. These dolls represent 20% of Anita’s doll collection.

Back

30

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Chad drove 168 miles in 3 hours. How many miles per hour did Chad drive?

Back

56 miles per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Chad will drive 672 more miles at the same rate of 168 miles in 3 hours. How many hours will it take Chad to drive the 672 miles?

Back

12 hours

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many miles per gallon did Chad’s car get after driving 308 miles using 11 gallons of gas?

Back

28 miles per gallon

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Chad drove 168 miles in 3 hours. Chad’s car continues to get the same number of miles per gallon. How many gallons of gas will Chad’s car use to travel 672 miles?

Back

24 gallons

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Hank bought 5 meters of ribbon for $4. The ribbon costs ___ per centimeter.

Back

$0.008

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If each snack costs the same price, what is the price per snack?

Back

1.25, $1.25