
Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Amy Pinner
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What number is missing? Options: 12, 3, 11, 13
Back
12
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who got the better deal: Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum, Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum?
Back
Rose
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kevin can complete 45 multiplication problems in 2 minutes. What is the unit rate?
Back
22.5 problems per minute
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fill in the blank with the equivalent rate.
2 miles in 1 hour = ______ feet in 1 hour?
Back
10,560 feet
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which rate is faster?
5 kilometers per 2 weeks or 24 kilometers per 4 weeks?
Back
24 kilometers per 4 weeks
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?