
Unit Rate/Unit Cost Lesson
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Lynn Rohlfing
Used 580+ times
FREE Resource
21 Slides • 10 Questions
1
2
Driving 120 miles in 2 hours
The units are miles & hours
3
4
5
6
7
Multiple Choice
What is the unit cost for 7 candy bars for $5.25?
0.75
1.75
0.50
75
8
9
Multiple Choice
14 shirts for $375.20
We need to find the COST per SHIRT
0.37
2.68
26.80
28.60
10
Example: Driving 60 miles in 1 hour or
11
12
Multiple Choice
You drove 440 miles in 8 hours. How many miles per hour did you drive?
65 mph
50 mph
55 mph
18 mph
13
14
Multiple Choice
You earn $117 for working 12 hours. How much do you earn per hour?
10.20
9.75
14.50
11.00
15
16
Multiple Choice
Which is an example of a unit rate?
70 miles/2 hours
100 miles/3 hours
35 miles/1 hour
17
18
Multiple Choice
A car traveled 270 miles in 6 hours. (270 miles/6 hours). What was the unit rate?
35 mph
45 mph
55 mph
22 mph
19
Multiple Choice
Mary can type 225 words in 3 minutes. What is the unit rate in words per minute?
60
75
133
85
20
Cost per bottle
Remember: $ goes in the calculator first!
21
So the unit cost is $1.12/1 bottle
22
12 pencils cost $3.86. What is the
unit cost?
23
12 pencils cost $3.86. What is the
unit cost?
3.86 ÷ 12 = 0.321666...
24
12 pencils cost $3.86. What is the
unit cost?
3.86 ÷ 12 = 0.321666...
25
Multiple Choice
6 pounds of Fancy French Fig cookies cost $12.85. What is the price per pound?
0.47
4.67
2.14
2.16
26
The LEAST unit cost is the BETTER BUY!!!!!!
27
28
29
30
Multiple Choice
Which is the better buy?
130 g of toothpaste for $1.17
150 g of toothpaste for $1.31
31
Multiple Choice
Which is the better buy?
6 eggs for $4.20
12 eggs for $8.10
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 31
SLIDE
Similar Resources on Wayground
24 questions
Space
Presentation
•
6th Grade
23 questions
Math 6 Unit 6 Lesson 14
Presentation
•
6th Grade
23 questions
1/26 Percent & Decimals Practice
Presentation
•
6th Grade
26 questions
Economics Unit Test Review
Presentation
•
6th Grade
27 questions
Rates & Relationships
Presentation
•
6th Grade
27 questions
6th Grade Math Review Challenge #3
Presentation
•
6th Grade
24 questions
Topic 5 Review
Presentation
•
6th Grade
25 questions
Unit 3 Lesson 1 (Grade 6 Illustrative Mathematics)
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade