
- Resource Library
- Math
- Percents, Ratios, And Rates
- Ratios And Rates
- Unit 5 Study Guide Ratios, Rates, Proportions
Unit 5 Study Guide - Ratios, Rates, Proportions
Presentation
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Justice Miller
Used 6+ times
FREE Resource
10 Slides • 23 Questions
1
by Justice Miller
2
Equivalent ratios are ratios that make the same comparison of numbers.
Two ratios are equivalent if one can be expressed as a multiple of the other.
2:3 = 8:12 = 10:15
3
Multiple Select
A. 4:12
B. 20:60
C. 2:5
D. 14:42
4
Step 1: Find the ratio in simplest form!
For this problem, the ratio is 1 to 3, or 1:3.
1:3 is equivalent to
4:12, 20:60, and 14:42
5
Fill in the Blanks
Using a colon, write a ratio equavelent to 4:5
Type answer...
6
Multiple Choice
Are 6:8 and 8:10 equavent fractions?
Yes
No
7
6:8 in simplest form is 3:4
8:10 in simplest from is 4:5.
8
Multiple Choice
Are 6:9 and 10:15 equivalent ratios?
Yes
No
9
6:9 in simplest form in 2:3
10:15 in simplest form in 2:3
Therefore, these are equivalent ratios.
10
Fill in the Blanks
Write the simplified ratio of stars to stripes in the simplest form, using the word to.
Type answer...
11
Multiple Choice
Ordered pairs should be written...
( Y , X )
( X , Y )
12
Multiple Choice
The location of ( 0 , 0 ) is the
X axis
Y axis
coordinate plane
Origin
13
Multiple Choice
The X-axis is
Horizontal
Verticle
14
Multiple Choice
The Y-axis is
Horizontal
Verticle
15
Multiple Choice
If given the ordered pair ( 2 , 3 ) you should first
Move up two spaces
Move up 3 spaces
Move right 2 spaces
Move right 3 spaces
16
Multiple Choice
In the ordered pair ( 4 , 7 ), the 7 tells you to
Move right 7 spaces
Move left 7 spaces
Move up 7 spaces
Move down 7 spaces
17
Multiple Choice
Marie bought a 64-oz tub of mint chocolate chip ice cream for $6.97. How much does Marie pay per ounce of ice cream?
$9.19
$0.11
$9.18
$0.10
18
19
Multiple Choice
What is the unit rate for the situation: 504 Feet in 6 minutes
84 feet
3024 feet
1 foot in 84 minutes
84 feet to 1 minute
20
Fill in the Blanks
What is the unit rate for the situation: 279 miles per 9 gallons.
Type answer...
21
Fill in the Blanks
Using the ratio table, find the missing value
9 apples to
Type answer...
22
Fill in the Blanks
Using the ratio table, find the missing value.
15 apples to
Type answer...
23
Multiple Choice
Write the ratio to represent the rate at which Winston can run in the simplest form
4:18
1 mile to 4 minutes
4 to 18
2:9
24
Fill in the Blanks
Winston can run 4 miles in 18 minutes.
Assuming Winston can run at a constant rate, how many miles can Winston run in 27 minutes? Solve using ratios and rates. (Don't forget your label)
Type answer...
25
Assuming Winston can run at a constant rate, how many miles can Winston run in 27 minutes? Solve using ratios and rates. (Don't forget your label)
26
Fill in the Blanks
An office supply store sells report covers at 3 for $0.96. If the rate remains the same, how much will 10 covers cost?
(Start by finding the unit rate. Ask yourself, how much does 1 cover cost?)
Type answer...
27
Fill in the Blanks
A restaurant is having a deal on chicken sandwiches. You can purchase 4 chicken sandwiches for $10. How much would 7 chicken sandwiches cost?
Type answer...
28
Multiple Choice
Find and compare the unit prices. Which one is the better buy?
Choice A: 3 for $1.00 Choice B: 10 for $3.00
Choice A
Choice B
29
Choice A: 3 for $1.00 Choice B: 10 for $3.00
Choice A: $1.00 divided by three items would be $0.33 per item
Choice B: $3.00 divided by 10 items would be $0.30 per item.
Choice B would be the better buy.
30
Multiple Choice
You are at the grocery store and find two different deals on beans. You want to get the best deal per can. Brand A are on sale, 5 cans for $1.00. Brand B are on sale 12 cans for $3.00. Which is the better buy? Justify your answer.
Brand A
Brand B
31
Brand A: $1.00 divided by 5 cans = $0.20 per can
Brand B: $300 divided by 12 cans = $0.25 per can
Brand A is a better buy.
32
Multiple Choice
The ratio of flour to sugar in a cookie recipe is 3:4. The recipe uses 21 total cups of flour and sugar altogether. Complete the ratio table
How many cups of flour should be used if 21 cups will be total.
3 cups of flour
6 cups of flour
9 cups of flour
12 cups of flour
33
How many cups of flour should be used if 21 cups will be used total.
When 21 cups total are used, there should be 9 cups of flour and 12 cups of sugar.
by Justice Miller
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 33
SLIDE
Similar Resources on Wayground
23 questions
Types of Graphs
Presentation
•
5th - 6th Grade
25 questions
Intro to Integers
Presentation
•
6th Grade
25 questions
6th Grade: Fraction Division
Presentation
•
6th Grade
25 questions
Properties of Real Numbers
Presentation
•
6th Grade
26 questions
Quarter 2 Math Review
Presentation
•
5th Grade
24 questions
Fractions and Decimals
Presentation
•
4th - 6th Grade
26 questions
Coordinate Plane Reflections
Presentation
•
6th Grade
24 questions
Mean, Median, Mode Lesson
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade