
Intro to Unit Rates - 6th
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned
CJ Williams
Used 13+ times
FREE Resource
9 Slides • 11 Questions
1
Rates
CJ Williams
Math
2
In order to simplify and find the unit rate: ALWAYS divide both numbers by the denominator!
3
4
5
6
7
Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour.
How many acres of grass does Sasha mow per hour?
STUDENT VOLUNTEER?
8
Open Ended
LET'S TRY IT!
Find the unit rate in crayons per box:
125 crayons in 5 boxes.
9
125 crayons in 5 boxes.
10
Open Ended
Find the unit rate in cookies per pack:
90 cookies in 6 packs.
11
90 cookies in 6 packs.
12
Multiple Choice
A unit rate is a rate in which the n in the denominator is:
0
3
1
2
13
Math Response
Zya read 300 words in 6 minutes.
At what rate is she reading?
(words per minute)
minwords
14
Math Response
Ms. Carr sharpens 180 pencils to distribute to her 15 kindergarten students. How many pencils should each student get?
studentspencils
15
Math Response
Devin finished 4 levels of his game in 1/2 an hour.
How many levels can he complete in one whole hour?
16
Multiple Choice
Madison is making pies. To make 14 pies, she uses 42 Cups of flour.
How many cups of flour are needed to make 1 pie?
( Because you want 1 pie your fraction is pieflour )
3 cups
5 cups
6 cups
1/3 of a cup
17
Multiple Choice
9 bags of Takis cost $27.
How much money does 4 bags cost?
4 bags cost $2.50
4 bags cost $16
4 bags cost $12.
4 bags cost $20
18
Math Response
A piano teacher charges $192 for 12 piano lessons.
What is the price of three lessons?
lessonprice
19
Multiple Choice
Which is the better deal? (lower unit price)
Oreos: $4.59 for 9 oz OR Chips Ahoy: $3.68 for 8 oz
Oreos
Chips Ahoy
20
Multiple Choice
Maurasia bought 2 bubblegum snowballs for $2.10, and Maurice bought 3 red velvet snowballs for $3.45.
Who got the better deal? (lower unit price)
Ketyri
Maurice
Rates
CJ Williams
Math
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 20
SLIDE
Similar Resources on Wayground
16 questions
Percent
Presentation
•
6th Grade
16 questions
RATIOS AND PROPORTIONS
Presentation
•
6th Grade
16 questions
6th RtI - Evaluating Expressions
Presentation
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit rate
Presentation
•
6th Grade
14 questions
One-Step Equations (Multiplication/Division)
Presentation
•
6th Grade
16 questions
6.8A Triangles Lesson
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Line/Dot Plots Lesson
Presentation
•
6th Grade
15 questions
Multiply with Decimals
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiply and Divide Integers
Quiz
•
6th Grade