
Percents Remediation
Presentation
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Bryan Tuning
Used 1+ times
FREE Resource
9 Slides • 29 Questions
1
2
3
4
Multiple Choice
24%
20%
11%
50%
5
Multiple Choice
800
180
80
120
6
Multiple Choice
25%
18%
20%
50%
7
Fill in the Blanks
A certain brand of shampoo contains 12 ounces in a bottle. The company decides to redesign the shape of the shampoo bottle. The new type of bottle contains 15 ounces of shampoo. What is the percent of increase in the amount of shampoo the new bottle contains?
Type answer...
8
Fill in the Blanks
When resting, a spring measures 73.3 mm. when the spring is compressed, it measures 51.29 mm. Find the percent of decrease in the length of the spring.
Type answer...
9
Multiple Choice
37.5%
38%
63%
62.5%
10
Find % (this is your tax, tip, or commission)
Add to original amount to find total (or new price)
11
Kayla's family receives great service during their meal at Olive Garden and want to give their server a 20% tip. If the meal cost $73.28, how much tip do they leave the server?
$14.66
12
Kayla's family receives great service during their meal at Olive Garden and want to give their server a 20% tip. If the meal cost $73.28, how much tip do they leave the server? How much was their total?
$87.94
13
Multiple Choice
You go to Texas Roadhouse and pay $24 lunch for lunch. You leave a 15% tip. How much money did you spend?
$27.60
20.40
3.60
14
Multiple Choice
The new Nintendo game costs $70. The sales tax was 5%, what was the total cost?
$66.50
$70
$75
$73.50
15
Multiple Choice
The TV you bought was $900 and the sales tax was 10%, what was the total cost of the TV.
$900
$990
$810
$1035
16
Multiple Choice
$1.60
$37.10
$40.00
$2.50
17
Multiple Choice
$942.20
$999.80
$959.20
$954.80
18
Multiple Choice
The prce of a ski jacket was $92.00. The tax rate was 5%. What was the tax for the ski jacket?
$4.60
$96.60
$5.00
$4.06
19
Multiple Choice
How much is a 5% commission on sales of $600?
$60
$50
$30
$40
20
Multiple Choice
What is the salesperson's commission on a $1100.00 sale if the commission rate is 20%?
$20.00
$220
$1320
$200
21
Multiple Choice
Sarah works in an appliance store. She receives a commission in addition to her hourly pay. She earns a 2% commission for sales up to $6000, and a 7% commission for all sales in a month over $6000. Last month her sales were $7200. How much was her commission?
$648
$120
$504
$204
22
Find % (this is your discount)
Subtract from original amount to find new price
23
discount= $9.60
sale price= $54.39
1.
2.
24
Multiple Choice
The grocery store has a dozen cupcakes for $22. You have a loyal customer card that gives you 20% off. What do you end up paying for the cupcakes?
$17.00
$17.60
$4.40
$26.40
25
Multiple Choice
Mrs. Walker is planning to buy a new sofa as soon as it goes on sale. The regular price for the sofa is $899.95. She will receive a 40% discount. How much will Mrs. Walker pay for the sofa?
$539.97
$550.97
$565.97
$600.97
26
Multiple Choice
Gabby has a coupon for 20% off of her meal at Outback. What is the amount of the discount Gabby receives if her meal cost $28?
$22.40
$4.20
$5.60
33.60
27
Multiple Choice
Jayden is buying an Ipod that has a price tag of $85. At the register, the cashier applies a 20% discount to the $85 price. How much will Jayden pay for the Ipod after the 20% discount?
$76.50
$72.25
$68.00
$17.00
28
29
Multiple Choice
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound? (In other words, how much is one pound of concrete?)
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
30
Multiple Choice
31
Multiple Choice
32
Multiple Choice
What was the price PER gallon?
33
Multiple Choice
34
Multiple Choice
To make plant fertilizer, you mix 12 ounces of lime with every 10 ounces of water. If you use 80 ounces of water, how much lime do you need?
96 ounces
80 ounces
1.5 ounces
66.67 ounces
35
Multiple Choice
36
Multiple Choice
37
Multiple Choice
38
Fill in the Blanks
There are three lifeguards on duty for every 40 swimmers. If there are twelve lifeguards on duty, there are
Type answer...
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 38
SLIDE
Similar Resources on Wayground
33 questions
Scientific Inquiry
Presentation
•
8th Grade
32 questions
Metric System
Presentation
•
7th - 8th Grade
33 questions
Scientific Notation
Presentation
•
7th Grade
28 questions
CMS Intro to The Pythagorean Theorem
Presentation
•
8th Grade
35 questions
Math Discovery - B - Geometry
Presentation
•
7th Grade
31 questions
Simple Probability
Presentation
•
7th Grade
29 questions
Scatter Plots
Presentation
•
8th Grade
32 questions
Proportional Graphs and Tables
Presentation
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Linear vs Nonlinear Functions
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Parallel Lines & Transversals Angle Relationships Test 11/2/22
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Explore Real Numbers and Their Properties
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade