Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. Percent Discounts
  5. Percents Remediation
Percents Remediation

Percents Remediation

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

8th Grade

•

Easy

•
CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Bryan Tuning

Used 1+ times

FREE Resource

9 Slides • 29 Questions

1

Percents Remediation 8.4

2

​Percent Change Formula

3

media

4

Multiple Choice

Mrs. Ciampa had 27 students in her class last year and this year she had 30 students in her math class. What is the percent of change?
1

24%

2

20%

3

11%

4

50%

5

Multiple Choice

200 children attended the school play. Of the total attendance, 40% were boys. How many girls attended the school play?
1

800

2

180

3

80

4

120

6

Multiple Choice

Tickets to Disney World are $100.The price is going to increase on January 1. What is the percent of change if the cost increases to a $120?
1

25%

2

18%

3

20%

4

50%

7

Fill in the Blanks

A certain brand of shampoo contains 12 ounces in a bottle. The company decides to redesign the shape of the shampoo bottle. The new type of bottle contains 15 ounces of shampoo. What is the percent of increase in the amount of shampoo the new bottle contains?

Type answer...

8

Fill in the Blanks

When resting, a spring measures 73.3 mm. when the spring is compressed, it measures 51.29 mm. Find the percent of decrease in the length of the spring.

Type answer...

9

Multiple Choice

Three months ago, Santos could walk 2 miles in 40 minutes. Today he can walk 2 miles in 25 minutes. What is the percent change?
1

37.5%

2

38%

3

63%

4

62.5%

10

​Calculating Tax, Tip, Markups, and Commission
  1. ​Find % (this is your tax, tip, or commission)

  2. Add to original amount to find total (or new price)

11

Kayla's family receives great service during their meal at Olive Garden and want to give their server a 20% tip. If the meal cost $73.28, how much tip do they leave the server?

​Example
media

​$14.66

12

Kayla's family receives great service during their meal at Olive Garden and want to give their server a 20% tip. If the meal cost $73.28, how much tip do they leave the server? How much was their total?

​Example

$87.94

media

13

Multiple Choice

You go to Texas Roadhouse and pay $24 lunch for lunch. You leave a 15% tip. How much money did you spend?

1

$27.60

2

20.40

3

3.60

14

Multiple Choice

The new Nintendo game costs $70. The sales tax was 5%, what was the total cost?

1

$66.50

2

$70

3

$75

4

$73.50

15

Multiple Choice

Question image

The TV you bought was $900 and the sales tax was 10%, what was the total cost of the TV.

1

$900

2

$990

3

$810

4

$1035

16

Multiple Choice

Mrs. Ray is buying some shirts.  They total to $35.50.  Sales tax is 4.5%.  When she goes to pay, how much will she owe?
1

$1.60

2

$37.10

3

$40.00

4

$2.50

17

Multiple Choice

Question image
You own a cupcake food truck. Your sales for one day was $880. Find your total sales including 7% tax and 2% tip.
1

$942.20

2

$999.80

3

$959.20

4

$954.80

18

Multiple Choice

The prce of a ski jacket was $92.00. The tax rate was 5%. What was the tax for the ski jacket?

1

$4.60

2

$96.60

3

$5.00

4

$4.06

19

Multiple Choice

How much is a 5% commission on sales of $600?

1

$60

2

$50

3

$30

4

$40

20

Multiple Choice

What is the salesperson's commission on a $1100.00 sale if the commission rate is 20%?

1

$20.00

2

$220

3

$1320

4

$200

21

Multiple Choice

Sarah works in an appliance store. She receives a commission in addition to her hourly pay. She earns a 2% commission for sales up to $6000, and a 7% commission for all sales in a month over $6000. Last month her sales were $7200. How much was her commission?

1

$648

2

$120

3

$504

4

$204

22

​Calculating Discount
  1. ​Find % (this is your discount)

  2. Subtract from original amount to find new price

23

media
​Example
media

​discount= $9.60

​sale price= $54.39

​1.

​2.

24

Multiple Choice

The grocery store has a dozen cupcakes for $22. You have a loyal customer card that gives you 20% off. What do you end up paying for the cupcakes?

1

$17.00

2

$17.60

3

$4.40

4

$26.40

25

Multiple Choice

Mrs. Walker is planning to buy a new sofa as soon as it goes on sale. The regular price for the sofa is $899.95. She will receive a 40% discount. How much will Mrs. Walker pay for the sofa?

1

$539.97

2

$550.97

3

$565.97

4

$600.97

26

Multiple Choice

Gabby has a coupon for 20% off of her meal at Outback. What is the amount of the discount Gabby receives if her meal cost $28?

1

$22.40

2

$4.20

3

$5.60

4

33.60

27

Multiple Choice

Jayden is buying an Ipod that has a price tag of $85. At the register, the cashier applies a 20% discount to the $85 price. How much will Jayden pay for the Ipod after the 20% discount?

1

$76.50

2

$72.25

3

$68.00

4

$17.00

28

media

29

Multiple Choice

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound? (In other words, how much is one pound of concrete?)

1

$8 per pound

2

$5 per pound

3

$35 per pound

4

0.125 pounds per dollar

30

Multiple Choice

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
1
16 customers per hour
2
15 customers per hour
3
12 customers per hour
4
20 customers per hour

31

Multiple Choice

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
1
$1.25 per pound
2
$1 per pound
3
$2 per pound
4
$1.50 per pound

32

Multiple Choice

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
1
$0.40
2
$9.00
3
$2.50
4
$0.90

33

Multiple Choice

There are 4 milk chocolates to every 2 dark in a box of chocolates. There are 34 dark chocolates in the box. How many milk chocolates are in the box?
1
68
2
86
3
17
4
34

34

Multiple Choice

To make plant fertilizer, you mix 12 ounces of lime with every 10 ounces of water. If you use 80 ounces of water, how much lime do you need?

1

96 ounces

2

80 ounces

3

1.5 ounces

4

66.67 ounces

35

Multiple Choice

Mr. Dulin runs 5 miles in 42 minutes.  He plans to run in a 25 mile race.  Based on his current speed, about how long will it take him to complete the race?
1
210 minutes
2
8.4 minutes
3
1050 minutes
4
200 minutes

36

Multiple Choice

iTunes sells 9 songs for $8.85.  Claire wants to buy Bruno Mars’ new album which cost $14.75.  How many songs are on Bruno Mars’ new album?
1
13 songs
2
15 songs
3
5 songs
4
20 songs

37

Multiple Choice

Last week, Ida bought 8 cartons of raspberries for $7. How many cartons of raspberries can Ida buy this week if she has $21?
1
24 cartons
2
2.67 cartons
3
20 cartons
4
19 cartons

38

Fill in the Blanks

There are three lifeguards on duty for every 40 swimmers. If there are twelve lifeguards on duty, there are

Type answer...

swimmers.

pattern-tertiary
Percents Remediation 8.4

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 38

SLIDE