
Unit Price Lesson
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Christina Bridges
Used 3+ times
FREE Resource
5 Slides • 7 Questions
1
Multiple Choice
Determine which statement is not true:
1. Javier bought 3 pairs of pants for $79.99. The price per one pair is $26.67
2. Alexa can run 6 miles in one hour. At this rate, she'll run 13 miles in 2 hours.
3. The animal shelter has 3 dogs per 1 crate. They are able to fit 15 dogs in 5 crates.
1
2
3
2
3
4
5
6
7
Math Response
Jenny bought a dozen (12) donuts for $10. How much was each donut?
8
Math Response
Ms. Jackson paid the babysitter $125 to watch her kids for 4 hours. What was the babysitter's rate per hour?
9
Math Response
Max bought 7 gallons of paint for $216.86. How much was 1 galloon of paint?
10
Math Response
Dr. Lopez bought 4 lbs of grapes for $9.36. How much is the price per pound (lb)?
11
Math Response
Jimmy pays for a gym membership for $39.99 for one month. What's the price per day cost for his gym?
(HINT: 1 month = 30 days)
12
Poll
Rate how you feel about solving unit price problems:
Determine which statement is not true:
1. Javier bought 3 pairs of pants for $79.99. The price per one pair is $26.67
2. Alexa can run 6 miles in one hour. At this rate, she'll run 13 miles in 2 hours.
3. The animal shelter has 3 dogs per 1 crate. They are able to fit 15 dogs in 5 crates.
1
2
3
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 12
MULTIPLE CHOICE
Similar Resources on Wayground
10 questions
Adding and subtracting decimals
Presentation
•
5th - 6th Grade
12 questions
Writing Expressions
Presentation
•
6th Grade
12 questions
Multiply and Divide Fractions
Presentation
•
6th Grade
9 questions
Unit 2 Review 5.NF.1 and 5.NF.2
Presentation
•
5th Grade
7 questions
NC Check-In # 1 Review (EOG Released Items)
Presentation
•
5th Grade
8 questions
LESSON 4.1
Presentation
•
6th Grade
11 questions
One-Step Equations with Addition
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Prime Factorization
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiply and Divide Integers
Quiz
•
6th Grade