Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. Unit Price
  5. Unit Price Lesson
Unit Price Lesson

Unit Price Lesson

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

6th Grade

•

Practice Problem

•

Medium

•
MGSE6.RP.2, CCSS.6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Christina Bridges

Used 3+ times

FREE Resource

5 Slides • 7 Questions

1

Multiple Choice

Question image

Determine which statement is not true:

1. Javier bought 3 pairs of pants for $79.99. The price per one pair is $26.67

2. Alexa can run 6 miles in one hour. At this rate, she'll run 13 miles in 2 hours.

3. The animal shelter has 3 dogs per 1 crate. They are able to fit 15 dogs in 5 crates.

1

1

2

2

3

3

2

media

3

media

4

media

5

media

6

media

7

Math Response

Jenny bought a dozen (12) donuts for $10. How much was each donut?

Type answer here
Deg°
Rad

8

Math Response

Ms. Jackson paid the babysitter $125 to watch her kids for 4 hours. What was the babysitter's rate per hour?

Type answer here
Deg°
Rad

9

Math Response

Max bought 7 gallons of paint for $216.86. How much was 1 galloon of paint?

Type answer here
Deg°
Rad

10

Math Response

Dr. Lopez bought 4 lbs of grapes for $9.36. How much is the price per pound (lb)?

Type answer here
Deg°
Rad

11

Math Response

Jimmy pays for a gym membership for $39.99 for one month. What's the price per day cost for his gym?

(HINT: 1 month = 30 days)

Type answer here
Deg°
Rad

12

Poll

Rate how you feel about solving unit price problems:

pattern-tertiary
Question image

Determine which statement is not true:

1. Javier bought 3 pairs of pants for $79.99. The price per one pair is $26.67

2. Alexa can run 6 miles in one hour. At this rate, she'll run 13 miles in 2 hours.

3. The animal shelter has 3 dogs per 1 crate. They are able to fit 15 dogs in 5 crates.

1

1

2

2

3

3

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 12

MULTIPLE CHOICE