Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Percent

Rates and Percent

6th Grade - University

20 Qs

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios and Unit Rates

Rates, Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios Rates Unit Rate

Ratios Rates Unit Rate

6th Grade - University

15 Qs

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Percents and Rates

Percents and Rates

6th Grade - University

20 Qs

Ratio, Rates, and Proportions

Ratio, Rates, and Proportions

6th Grade

21 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3C, 7.RP.A.2A

+12

Standards-aligned

Created by

Donna Parker

Used 1K+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is different from the others?
2 to 13
13 : 2
2 :13
2/13

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a room, there are 8 boys to 12 girls.  What is the ratio of girls to boys?
8 : 20
12 to 20
3 to 2
4/6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A pet store has 8 dogs, 12 turtles, and 3 cats.  What does the ratio 8 : 23 compare?
cats to turtles
dogs to all animals
dogs to cats
turtles to all animals

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
If Jack earns $46.80 for 6 hours of work, what is his rate of pay?
$6.80 per hour
$46.80 per week
$62.00 per day
$7.80 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following describes a unit rate?
13 pounds per 12 inches
15 fish per 12 gallons
24 hours per day
55 miles in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you buy 20 apples for $10.00, how much is one apple?
$1.00
$5.00
$0.10
$0.50

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

125 students are riding in 5 buses, how many students are on one bus?
5
20
25
100

Tags

CCSS.6.NS.B.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?