
MMS One step Equations

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned

B. Davis
Used 176+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3x = 27.
Tags
CCSS.6.EE.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
765 = p - 254
Tags
CCSS.6.EE.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You bought a $5 magazine and four
erasers. You spent a total of $25. How
much did each eraser cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
11 - 3x = 44
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
21 questions
Inequalities

Quiz
•
5th - 9th Grade
15 questions
Inequality Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Functions and Inequalities

Quiz
•
6th Grade
20 questions
INEQUALITIES

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Solving and Graphing Inequalities

Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving one step inequalities and equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
AMS - Graphing and Solving One-Step (+/-) Inequalities

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Solving Equations and Inequalities

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade