MMS One step Equations

MMS One step Equations

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Inequalities

Solving Inequalities

6th Grade

20 Qs

One-Step Equations & Inequalities

One-Step Equations & Inequalities

6th Grade

20 Qs

Unit 3 Test 3 Study Guide

Unit 3 Test 3 Study Guide

6th Grade

15 Qs

Solving Inequalities

Solving Inequalities

6th Grade

21 Qs

Inequalities

Inequalities

6th - 9th Grade

20 Qs

Solving 1-Step Inequalities

Solving 1-Step Inequalities

6th Grade

15 Qs

Solving Inequalities

Solving Inequalities

6th Grade

16 Qs

Solving Inequalities

Solving Inequalities

6th - 7th Grade

20 Qs

MMS One step Equations

MMS One step Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.8, 6.EE.B.7, HSA.CED.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

B. Davis

Used 176+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the equation
3x = 27. 
x = 24
x = 81
x = 9

Tags

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Solve for x:
x = 20
x = 7
x = 10
x = 3

Tags

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the inverse operation needed to solve for p?
765 = p - 254
subtraction
addition
multiplication
division

Tags

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24-10=7x
24-7x=10
10+7x=24
10+x=14

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a $5 magazine and four
erasers. You spent a total of $25. How
much did each eraser cost?
5+x=25
5+4x=25
5x=25
23-5=4x

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the first step to solve this equation:
11 - 3x = 44
Add 3 to both sides
Subtract 11 from both sides
Add 11 to both sides
Divide 3 on both sides.

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

x/5 - 13 = 20
145
165
180
190

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?