Direct variation/proportions

Direct variation/proportions

7th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Proportional Relationships/Direct Variation

Proportional Relationships/Direct Variation

7th Grade

20 Qs

Rates, Ratios and Proportional Relationships

Rates, Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

17 Qs

Rate of Change/Slope

Rate of Change/Slope

7th - 9th Grade

22 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th Grade

15 Qs

Direct Variations Practice

Direct Variations Practice

7th - 9th Grade

20 Qs

Direct Variation Problems

Direct Variation Problems

7th - 9th Grade

20 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th - 9th Grade

25 Qs

Direct variation/proportions

Direct variation/proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, HSG.SRT.B.5, 7.RP.A.2D

+9

Standards-aligned

Created by

Kelli Lau

Used 78+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Write an equation for this situation.
y=9.75x
y=19x
y=19.25x
y=9.5x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Is this proportional?
yes
no

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Write the equation for the table given.
y = 1/3x
y = 3x
y = 1/2x

Tags

CCSS.6.EE.C.9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Is this proportional?
yes
no

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Is this proportional?
yes
no

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Which of the given graphs is a direct variation?
A
B
C
D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?