Acc Constant of Proportionality Review

Acc Constant of Proportionality Review

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates

Ratios and Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

6th - 7th Grade

11 Qs

Unit 5 Assessment Review

Unit 5 Assessment Review

7th Grade

20 Qs

Acc Constant of Proportionality Review

Acc Constant of Proportionality Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Vanessa Nunez

Used 9+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The constant of proportionality in the equation y = ½x is _______.

x

1

1/2

2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Determine the constant of proportionality in the table.
.2
.5
1
1.4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Is this table proportional or non-proportional?
Proportional
Non-Proportional

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality in the graph?

.333...

3

9

27

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following is a true statement about the graph?

Taylor can write 6 words per minute

Taylor can write 25 words per minute

Taylor can write 50 words per minute

Taylor can write 150 words per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9.75 oz
Doritos
Cheetos

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It costs $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$1.10 per pound
$1.20 per pound
$3.60 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?